Акредитирана значка на AAHA
Значка за приятелски настроена към котките практика
Сертифицирана значка 'Без страх'

Alert

We are open and accepting new patients.

OK

Кастрации

Кастрации

Ползи за здравето и поведението от стерилизацията и кастрацията

Кастрацията увеличава вероятността вашата котка или куче да живеят по-дълго, по-здравословно и по-качествено. Хирургичната стерилизация е мощна превенция на много заболявания и поведенчески проблеми. Да не говорим за премахването на нежеланата бременност. Нека я разгледаме по-подробно.

Кастриране на женски котки

При стерилизацията, известна още като овариохистеректомия, се отстраняват двата яйчника, маточните рога и тялото на матката. По този начин се елиминира възможността котката да забременее. Също така се изключва възможността за развитие на рак на яйчниците или матката. Елиминира се и пиометрата, която е често срещана бактериална инфекция при нестерилизирани котки. Пиометрата е особено често срещана при по-възрастните нестерилизирани котки. Тази инфекция може да се разпространи в кръвообращението и да причини сепсис (системна инфекция), който може да доведе до бъбречна недостатъчност. Смъртта може да настъпи в резултат на бъбречна недостатъчност, сепсис или разкъсване на матката. Лечението на пиометрата включва незабавна кастрация, но това може да не е в състояние да спаси животно, което вече е отслабнало. Кастрацията на котките, докато са млади и здрави, е най-добрата превенция на пиометрата.

Кастрацията също така драстично намалява риска от рак на млечната жлеза при котките. Туморите на млечната жлеза са третият най-често срещан тумор при женските котки, като честотата им е 2,5 %. Ракът на млечната жлеза е злокачествен при повече от 90% от котките. След като туморът на млечната жлеза се разпространи в белите дробове и костите, ракът е фатален. Вероятността за развитие на тумори на млечната жлеза при нестерилизирани котки е седем пъти по-голяма. Ползата от кастрацията за намаляване на честотата на рака на млечната жлеза намалява с възрастта и броя на естралните цикли, но е установено намаляване на риска при кастриране на животни на деветгодишна възраст.

Кастрирането на котките също така елиминира рисковете, свързани с раждането. Малкият родилен канал, дължащ се на стеснение (напр.: фрактура на таза) или генетични особености, може да направи раждането опасно.

Нестерилизираните котки могат да бъдат в период на разгонване до десет месеца в годината. През това време те често са много гласовити и активни по всяко време на денонощието. Кастрацията елиминира цикъла на разгонване и по този начин намалява стреса за котката и собственика.

Като цяло най-добрият начин за предотвратяване на опасните здравословни и поведенчески проблеми, описани по-горе, е да кастрирате женската си котка, когато е млада и здрава.

Кастриране на женски кучета

При стерилизацията, известна още като овариохистеректомия, се отстраняват двата яйчника, маточните рога и тялото на матката. По този начин се елиминира възможността кучето да забременее. Също така се изключва възможността за развитие на рак на яйчниците или матката. Елиминира се и пиометрата, която е често срещана бактериална инфекция при некастрираните кучета. Пиометрата е особено често срещана при по-възрастните нестерилизирани кучета. Тази инфекция може да се разпространи в кръвообращението и да причини сепсис (системна инфекция), който може да доведе до бъбречна недостатъчност. Смъртта може да настъпи в резултат на бъбречна недостатъчност, сепсис или разкъсване на матката. Лечението на пиометрата включва незабавна кастрация, но това може да не е в състояние да спаси животно, което вече е отслабнало. Кастрацията на кучетата, докато са млади и здрави, е най-добрата профилактика на пиометрата.

Кастрацията също така драстично намалява риска от рак на млечната жлеза при кучетата. Туморите на млечната жлеза са най-често срещаните тумори при женските кучета, като честотата им е 3,4. Ракът на млечната жлеза е злокачествен при около 50 % от кучетата. След като туморът на млечната жлеза се разпространи в белите дробове и костите, ракът е фатален. Вероятността едно некастрирано куче да развие рак на млечната жлеза е двайсет и пет пъти по-голяма от тази при куче, което е кастрирано преди първата си разгоненост (на възраст 6-8 месеца), и четири пъти по-голяма от тази при куче, което е кастрирано след втората си разгоненост. Ползата от кастрацията за намаляване на честотата на рака на млечната жлеза намалява с възрастта и броя на еструалните цикли, но е установено намаляване на риска при кастриране на животни на 9-годишна възраст.

Кастрирането на кучетата също така намалява рисковете, свързани с раждането. Малкият родилен канал, дължащ се на стеснение (напр.: фрактура на таза) или генетични особености, може да направи раждането опасно. Недостатъчният размер на тялото, например при породите играчки, също може да направи кучетата твърде слаби, за да родят по естествен път. В повечето от тези случаи се налага цезарово сечение, за да се спаси животът на кучето. Кучетата от по-малки породи също така са по-склонни да развият еклампсия, когато започнат да кърмят кученца, в който случай калцият в кръвта им намалява значително. Без бързо лечение с интравенозно вливане на калций кучето вероятно ще получи гърчове и ще умре.

Кастрирането на кучетата елиминира цикъла на разгонване и свързаните с него проблеми. Женските кучета навлизат в репродукция на всеки 5-7 месеца. Кога започват да навлизат в период на разгонване, зависи до голяма степен от породата и размера на кучето. Кучетата, които са в период на разгонване, обикновено имат кърваво течение в продължение на няколко дни. Това може да бъде много труден период, когато кучето ви се отглежда в затворено помещение. Кастрацията на кучетата също така предотвратява агресивността и раздразнителността, които някои женски кучета проявяват по време на разгонване.

Като цяло най-добрият начин за предотвратяване на опасните здравословни и поведенчески проблеми, описани по-горе, е да кастрирате женското си куче, когато то е младо и здраво.

Кастриране на мъжки котки

Кастрацията включва отстраняване на двата тестиса. Това не позволява на мъжката котка да създава потомство. Мъжката котка е много по-склонна да се скита или да се измъква от къщи поради желанието си да се размножава. В резултат на това некастрираните мъжки котки е по-вероятно да бъдат блъснати от коли или да получат наранявания и рани от ухапване при битки с други котки. Раните от ухапване могат да причинят абсцеси, които изискват хирургично отпушване и лечение с антибиотици. Още по-лошо е, че едно ухапване може да разпространи болести, включително котешки имунодефицитен вирус (FIV) и вирус на котешката левкемия. Понастоящем няма ефективна ваксина или лекарство за FIV.

Некастрираните мъжки котки пръскат урина, често върху мебели или други вещи, за да маркират територията си. Урината на некастрираните мъжки котки също има много силна миризма. Кастрацията най-често елиминира това териториално поведение на пръскане. Подобно на непорочните мъжки кучета, непорочните мъжки котки са по-склонни да се скитат и да се бият. Ухапванията от боеве могат да доведат до образуване на абсцес или до пренасяне на болести като котешкия имунодефицитен вирус (FIV) и вируса на котешката левкемия.

Като цяло най-добрият начин за предотвратяване на опасните здравословни и поведенчески проблеми, описани по-горе, е да кастрирате мъжката си котка, когато е млада и здрава.

Кастриране на мъжки кучета

Кастрацията включва отстраняване на двата тестиса. По този начин се предотвратява създаването на потомство от мъжко куче. По този начин се предотвратява и развитието на тумори на тестисите, които са доста често срещани при кучетата. Кучетата, които са крипторхидни, т.е. тестисът не е слязъл в скротума и е останал в тялото, е много по-вероятно да развият тумори на тестисите.

Кастрацията също така елиминира сексуалния стремеж на кучето да бяга от къщата или двора, като по този начин предотвратява наранявания и заболявания, свързани с лутането. Кастрацията може да предотврати скитническото поведение при повече от 90 % от кучетата. Докато се движат свободно, мъжките кучета рискуват да бъдат блъснати от кола, да пострадат от акт на жестокост, да се заразят с болести от други животни и да получат наранявания при бой с други кучета или животни. Бой с кучета е по-вероятен при некастрираните мъжки кучета, тъй като те са склонни да бъдат по-агресивни към други мъжки кучета.

Кастрацията на кучетата често елиминира териториалното маркиране с урина и сексуалното поведение, особено ако е извършена в ранна възраст. Непокътнатите мъжки кучета често са по-агресивни към други мъжки кучета, а кастрацията често елиминира и това поведение.

Като цяло най-добрият начин за предотвратяване на опасните здравословни и поведенчески проблеми, описани по-горе, е да кастрирате мъжкото си куче, когато то е младо и здраво.